Vetenskap och hälsa

Populärvetenskapligt om medicinsk forskning i Skåne

Positiva erfarenheter av hemsjukvård för barn med cancer

⚠️ Den här artikeln är mer än 5 år gammal. Nya forskningsrön kan ha tillkommit.

Varje år insjuknar ca 300 barn med cancer i Sverige och 150 i Danmark. Behandlingen av barn med cancer har avsevärt förbättrats under de senaste 30 åren och en av förändringarna är att en del av behandlingarna sker i hemmet i Danmark.

Helena Hansson är forskare och sjuksköterskespecialist på Rigshospitalet i Köpenhamn. Hon har nyligen disputerat med en avhandling som handlar om vård i hemmet för barn med cancer.

Forskningen har bedrivits i samarbete mellan Rigshospitalet i Köpenhamn och Lunds universitet, och visar att behandling i hemmet kan förbättra barnets livskvalitet, är medicinsk lika säker och kostar detsamma som ett ambulant besök och mindre än en sjukhusvistelse.

– Det här har blivit väldigt positivt – barn och familjer säger att vården i hemmet har hjälpt dem att komma hela ur sjukdomsperioden, säger professor Inger Hallström som leder forskargruppen ”Barns och familjers hälsa & reproduktiv hälsa” vid Lunds universitet.

– Det har hjälpt dem att upprätta en normalitet i vardagen och samtidigt har barnen fått en säker behandling. Resultaten har varit så positiva att man sedan 2010 har infört den här sjukhusbaserade hemsjukvården som en rutin i Köpenhamn.

Nyhet från Institutionen för hälsa, vård och samhälle, Lunds universitet, 25 april 2012

 

Läs mer om:

Tema: Cancer hos unga

barn som äter

Vi belyser ämnet i en serie artiklar – både intervjuer med drabbade och med forskare.
Läs mer

Helena Hansson

Helena Hansson har nyligen disputerat vid Institutionen for Gynækologi, Obstetrik og Pæadiatri vid Köpenhamns universitet. Avhandlingen har genomförts på barncanceravdelningen vid Rigshospitalet i Köpenhamn  och Köpenhamns universitet. Helena Hansson arbetar som klinisk forskare och sjuksköterskespecialist på Rigshospitalet i Köpenhamn.

Helena Hansson har deltagit i forskningsgruppen ”Barns och familjers hälsa & reproduktiv hälsa” vid Institutionen för hälsa, vård och samhälle, Lunds universitet. Forskningen är också en del i projektet ”Vård av långvarigt sjukt barn, på sjukhus och i hemmet – behov, interventioner och implementering” där forskare från både Rigshospitalet i Köpenhamn och Lunds universitet  ingår.

Avhandlingen som pdf:Hospital-based home care for children with cancer

Avhandling om hemsjukvård för barn med cancer

RELATERAT MATERIAL

Läs mer

TEMA: Cancer hos unga

Vård utifrån barnens behov

Vetenskaplig information

Till forskarens hemsida

Forskargruppen Barns och familjers hälsa & reproduktiv hälsa vid Lunds universitet

Projektet Vård av långvarigt sjukt barn, på sjukhus och i hemmet – behov, interventioner och implementering

Om Helena Hanssons avhandling: Hospitalsbaseret hjemmebehandling af børn med kræft

Avhandlingen som pdf:Helena Hansson Hospital-based home care for children with cancer

 

Lyssna på våra poddar om forskning

Lyssna och prenumerera här!