Vetenskap och hälsa

Populärvetenskapligt om medicinsk forskning i Skåne

Förkylningar kan vara farliga för astmatiker

⚠️ Den här artikeln är mer än 5 år gammal. Nya forskningsrön kan ha tillkommit.
Lena Uller med doktorander
Lena Uller med sina doktorander, Irma Mahmutovic Persson, Angelica Brandelius och Jenny Calven. Foto: Roger Lundholm.

Forskaren Lena Uller och hennes kollegor vid Lunds universitet har identifierat ett protein i lungorna som gör att astma- och KOL-patienter blir extra sjuka vid förkylningar. I värsta fall kan en förkylning bli livsfarlig.

Lyssna till en intervju med Lena Uller i Ekot 28 oktober 2011

Lena Uller i Webb-TV

Lena Uller är docent i immunofarmakolgi. Hennes forskningsområden är luftvägssjukdomar, hösnuva, astma och KOL. Forskargruppen är speciellt intresserade av att ta reda på  vad det är som gör att patienter med astma och KOL är särskilt känsliga för vanliga luftvägssjukdomar som förkylningsvirus.

Läs mer om:

Forskningens dag 2011

Under Forskningens dag 1 och 2 november 2011 i Malmö respektive Lund kommer man kunna höra mer om forskningen kring lungsjukdomar vid Lunds universitet.

Läs mer

Aktuellt om vetenskap hälsa_november 2011

Samtidigt utkommer också höstens nummer av Aktuellt om vetenskap & hälsa med samma tema. Där kan man bland annat läsa mer om Lena Ullers forskning. Tidskriftens alla artiklar kommer också att finnas här på vår hemsida.

Lyssna på våra poddar om forskning

Lyssna och prenumerera här!