Vetenskap och hälsa

Populärvetenskapligt om medicinsk forskning i Skåne

Bättre förståelse av akut pankreatit

Bild av bukspottkörteln. Foto: iStock/libre de droit

Sara Regnér, installerades som professor i kirurgi vid Lunds universitet i oktober 2025. Nedan skriver hon själv om sin forskning.

Akut pankreatit betyder akut inflammation i bukspottskörteln. Sjukdomen drabbar mer än 5 000 patienter årligen i Sverige. Patienterna söker ofta akut på grund av starka smärtor i buken. En del patienter blir mycket svårt sjuka och riskerar att dö i
sjukdomen, men flertalet tillfrisknar efter några dagar. De första dygnen kan man inte förutspå vem som har hög risk att drabbas av svår sjukdom eller död. Det finns ingen specifik behandling, och kunskap om vilka biologiska processer som orsakar sjukdomen är bristfällig.

Ökad förståelse öppnar för bättre behandlingar

Jag har studerat biologiska processer vid akut pankreatit på olika sätt och med särskilt fokus på inflammation. Jag vill hitta en metod där vi tidigt kan förutspå sjukdomsförloppet för den enskilda individen, eftersom det är en förutsättning för att testa och studera specifika behandlingar av sjukdomen i framtiden. I kliniska studier har jag analyserat ämnen, så kallade biomarkörer, i blod från patienter med akut pankreatit. Resultaten har kombinerats med resultat från experimentella studier där specifika proteiners och geners betydelse har analyserats. Den nya kunskapen ökar möjligheten att identifiera biologiska mekanismer som nya behandlingar kan riktas mot. I andra studier undersöker jag vilka riskfaktorer som påverkar sjukdomsförloppet. Jag studerar även hur det går för patienter med akut pankreatit efter det akuta skedet. Dessa studier bidrar med kunskap om följdsjukdomar efter akut pankreatit, vem som riskerar att återinsjukna och hur vi kan undvika detta.

Min forskning syftar till att identifiera metoder som bidrar till att patienter med akut pankreatit ska kunna få en bättre och mer individualiserad behandling både i det akuta skedet och i efterförloppet. Min förhoppning är att detta leder till minskat behov av vård, färre komplikationer och minskat lidande.

Text: Sara Regnér, professor vid Lunds universitet

Från broschyren: ”Professorsinstallation 24 oktober 2025” som tagits fram av Kommunikationsavdelningen vid Lunds universitet

Läs mer om:

Kategorier:

Sara Regnér. Foto: Kennet Ruona

Jag är född 1972 och uppvuxen i Höllviken. Under mina studier på läkarlinjen i Lund väcktes mitt intresse för forskning och undervisning. Mitt avhandlingsarbete gjordes parallellt med specialiseringstjänstgöring på kirurgiska kliniken i Malmö. Jag disputerade 2008 och blev docent 2011.

Jag har byggt upp en forskargrupp som fokuserar på akut pankreatit. Parallellt med forskningen har jag alltid haft ett stort intresse för utbildning och pedagogik, och jag har haft olika uppdrag där jag utbildar och handleder. Sedan 2022 är jag programdirektör för läkarprogrammet vid Lunds universitet. Jag utsågs till professor den 10 oktober 2024.

Jag bor i Höllviken med min man Jonas och två jaktlabradorer. Vi har tre vuxna barn.

Lyssna på våra poddar om forskning

Lyssna och prenumerera här!