Vetenskap och hälsa

Populärvetenskapligt om medicinsk forskning i Skåne

Cancer i Skåne – en väckarklocka för hela Sverige

⚠️ Den här artikeln är mer än 5 år gammal. Nya forskningsrön kan ha tillkommit.

I Skåne får fler invånare lungcancer, bröstcancer och tarmcancer än riket i övrigt. Det är också stora regionala skillnader inom Skåne vad gäller insjuknande och överlevnad. Inom det närmaste årtiondet kommer det dessutom att ske en dramatisk ökning av antalet cancerfall. Varje cancerfall är ett cancerfall för mycket.

– I Skåne förbereder vi oss för framtiden genom att bygga upp ett regionalt cancercenter för södra Sverige, RCC Syd. Där ska vi analysera orsakerna bakom den höga cancerförekomsten och utforma strategier för att åstadkomma en cancervård där forskning och framsteg står i fokus så att patienterna får den allra bästa vården. Det säger Carsten Rose, professor och divisionschef vid divisionen för cancer och blodsjukdomar vid Skånes Universitetssjukhus.

– Vi ska få fler patienter att medverka i kliniska studier, inte minst fler invandrare som idag är underrepresenterade när det gäller medicinsk forskning. Vi behöver satsa mer på cancerprevention och tidig upptäckt och vi måste pröva nya metoder för att nå medborgarna i vårt mångkulturella landskap, berättar Carsten Rose.

Text: PER LÄNGBY

Pressmeddelande från Skånes universitetssjukhus 8 juli 2010

Läs mer om:

Kategorier:

Broschyren Cancer i Skåne

Ladda ner broschyren ”Cancer i Skåne – en väckarklocka för hela landet” (pdf, 2 mb) och läs artiklar om bland annat följande:

  • Stora skillnader i överlevnad i cancer inom Skåne
  • Intervju med Johan Richter: Fler patienter till klinisk forskning
  • Intervju med Lars Ek: Lungcancer betydligt vanligare i Skåne
  • Intervju med Lisa Rydén: Bröstcancer vanligare i Skåne
  • Intervju med Mikael Eriksson: Ovanliga cancerformer kräver centraliserad vård
  • Intervju med Carl Borrebaeck: Här kan Skåne stå modell för andra delar av landet
  • Intervju med Mef Nilbert: Tänk nytt – hög tid att leta efter förstadier till tarmcancer
  • Intervju med Christina Carlsson: Före detta patienter ovärderligt stöd för vården av cancersjuka
  • Direkt information till flyktingar ska ge bättre hälsa

RELATERAT MATERIAL

Läs mer

Regionalt cancercentrum i södra Sverige, RCC Syd

Skånes onkologiska klinik

Lyssna på våra poddar om forskning

Lyssna och prenumerera här!